Loading.....
blog details image
Teknoloji Bağımlılığı Ne Demek?
  • By Admin
  • |
  • 30.04.2023


Teknoloji bağımlılığı günümüzde dijital teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatın içine dahil olan bir sorun olarak karşımıza çıkmakta. Günümüz dünyasında artık hemen hemen herkes zamanının büyük bir çoğunluğunu akıllı cep telefonu, bilgisayar, tabletler ve buna benzer teknolojik ürünlerin başında geçirmekte. Bu durum bazı insanlar için öyle bir hale geldi ki teknolojik aletler yanında olmadan artık nefes alamaz hale gelindi. Teknoloji bağımlısı kişiler teknolojiye yatkın ve teknolojik aletlerin başında oldukça fazla süre geçiren insanlardır.

Teknolojiye bağımlı hale gelmede gelişen teknolojinin yanında internet faktörü de önemli bir yer almaktadır. Bilgisayar ve akıllı cep telefonlarının fizyolojik olarak bağımlı hale getirdiği günümüzde kesinlik kazanan bir konudur.
Bu bağımlılık insanların sosyal yaşantısında ve günlük yaşantısında bir takım olumsuz etkilere neden olur. Bağımlı bireylerde patolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasını ve tedavi edilmesini gerektiren bir süreç ortaya çıkar.
Teknoloji Bağımlılığının Sebepleri
Teknoloji Bağımlılığının Nedenleri bir çok defa araştırılmıştır. Bireylerin teknolojiye olan bağımlılıklarının bir çok nedene dayalı olabildiği tespiti yapılmıştır. Teknolojide bağımlı hale getiren nedenler genetik olabileceği gibi, biyolojik, sosyalite ve psikolojik bir takım unsurlara bağlı olabilir.
Bazen de bir kaç unsura bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu bağımlık özellikle gençlerde görülmesine rağmen herkeste ortaya çıkabilen bir bağımlılık türüdür. Erkeklerde daha fazla görülme nedeni ise oyun oynama eğiliminin bu türde daha fazla olmasıdır denilebilir.
Sanal dünyada çok fazla vakit geçiren insanlarda gerçeklik algısının değişmesi ve sanal algının gerçek algı önüne geçmesi gibi bir takım sıkıntılar oluşur. İnternet üzerinde çok fazla vakit geçiren insanlarda fizyolojik ve psikolojik bir takım sıkıntıların görülmesi artık normal kabul edilmektedir. İnsan vücudunun hareketsiz olarak saatlerce aynı pozisyonda kalması fizyolojik bir takım sıkıntıların oluşmasına neden olur.
Teknoloji Bağımlısı mıyım? Nasıl Tedavi Olurum?
Teknoloji bağımlısı olup olmadığınıza karar vermek için kendinize şu soruları sormak yerinde olacaktır;
• Teknolojik cihazların başında ne kadar süre geçirdiğimi biliyor muyum?
• Teknolojik cihazlarda geçireceğim süreyi kontrol edebiliyor muyum?
• Teknolojik cihazlardan uzak kaldığımda kendimi kötü ve yalnız hissediyor muyum?
• Teknolojik cihazlar dışında zevk aldığım başka bir alan kaldı mı?
• Teknolojik cihaz kullanımı ile ilgili etrafıma yalan söylüyor muyum?

Belirtilen sorulara vereceğiniz cevaplara göre teknoloji konusunda bir bağımlı olup olmadığınızı aşağı yukarı tespit edebilirsiniz. Bu bağımlılıktan kurtulmak için altında yatan psikolojik faktör etkilerinden de kurtulmak
durumunda kalırsınız. Bu durumda psikolojik bir destek almakta fayda var. Bunun yanında farmakoterapi ve psikoterapi yöntemleri ile bu bağımlılıktan kurtulmak mümkün.


0 Comments


Leave a Comment