Loading.....
blog details image
Paramı Nasıl Düzenli Harcarım?
  • By Admin
  • |
  • 30.04.2023

Paramı Nasıl Düzenli Harcarım?

Kara Tren Gecikir, Hızlı Tren Gecikmez


Hızlı ulaşımın revaçta olduğu zamanlardayız. Her şey bir telaşla planlanıp yapılıyor. Sorumluluklar arasına sıkıştırılan küçük seyahatler, hızlı araçlar sayesinde mümkün oluyor. Hızlı araç deyince ilk akla gelen uçak ama aslında tek seçenek değil. Gelişmeye devam eden hızlı tren, çok özel bir alternatif olabilir.
YHT Nedir?

Yüksek hızlı tren kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu ibare, klasik tren hatlarından farklı bir yola sahiptir. Bu hatta kullanılan trenler de diğer standart trenlerden farklı dizayn edilmiştir. Bu hat, sadece YHT trenlerince kullanıldığından ve özel yapıda olan trenlerle seyahat edildiğinden, yüksek hız yapılabilmektedir.
Kuşetli seçeneği bulunmayan YHT araçlarındaki konfor, uçak koltuklarını aratmayacak cinsten. YHT biletlerinizi TCDD sitesinden alırken, koltuk seçimi yapabilir ve kompartanın genel görünümlerine de ulaşabilirsiniz. Standart biletler haricinde, business seçenekleri değerlendirilebilir. Çok yüksek bir fark olmamasına rağmen, konfor olarak çok fark yaratacaktır.
TCDD, biletler konusunda öğrencilere indirim sağladığı gibi, 65 yaş üstü seyahat severler için de güzel fırsatlar sunmaktadır.
YHT Nerelere Gider?

YHT güzergahını bir hat olarak düşünürsek; başlangıç noktası İstanbul ve varış noktası Konya diyebiliriz. Aktarma yapmak şartıyla, bu iki nokta arasında YHT seyahati mümkün. İstanbul’dan YHT ile hareket edilip, Ankara Gar’a gidilecekse, güzergahtaki YHT istasyonu Eskişehir oluyor. İstanbul’dan Konya’ya YHT seyahati planlarken, Ankara’da aktarma yapmak gerekiyor.
YHT’nin İstanbul lokasyonu için iki ayrı istasyonu olduğu dikkatlerden kaçmamalıdır. Avrupa Yakası ve Anadolu Yakasına ayrı duraklar vardır.
Hoş geldin Sivas YHT
Hızlı tren severlerin merakla beklediği yeni hat açıldı. Ulaştırma Bakanlığının muhteşem icraatlarının sonuncusu; Sivas YHT. Otobüsle Ankara’dan Sivas’a gitmek, aradaki durakların da çokluğu sebebiyle, 12 saati bulabilirken, artık 2 saati geçmeyecek. Bu durum sadece Ankara-Sivas seyahatini değil, çevre iller olan Tokat, Erzincan, Malatya gibi bölgelere de daha hızlı ulaşım anlamına geliyor. Örneğin İstanbul’dan Ankara’ya 4 saat gibi bir sürede ulaşıp, ardından 2 saat YHT seyahati ile Sivas’a, oradan kısa bir araba seyahati ile Erzincan’a geçebilirsiniz.
Sivas Gezilecek Yerler

Türkiye kurtuluşu sırasında önemli bir yere sahip olan Sivas, 1919 yılında yapılan Sivas Kongresine ev sahipliği yapmıştır. Bugün Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak isimlendirilmiş olan bu mekan mutlaka görülmelidir.
Cumhuriyet tarihi için önemli olduğu kadar, inanç turizmi açısından da zengindir Sivas. Sivas Ulu Cami’nin ardından Bürücüye Medresesi görülebilir.

0 Comments


Leave a Comment