Loading.....
blog details image
Oyun Firması Nasıl Kurulur?
  • By Admin
  • |
  • 30.04.2023

Batı Karadeniz Bizi Bekler

Giriş

Batı Karadeniz Bizi Bekler

Karadeniz turlarının gittiği belli başlı iller vardır. Bu iller, doğasından kültürüne, gezginleri mutlu edecek zengin özelliklere sahiptir. Ama büyük şehirlere çok daha yakın olan Batı Karadeniz hep biraz es geçilmiş gibidir. Turizm ayaklanması yaşanmaya başlayan bu bölge kolay ulaşım sayesinde günü birlik bile görülebilir.
Bartın, Zonguldak ve Karabük illerini kapsayan bölge, kalkınma ajansı sayesinde, turist dostu hale getirilmeye başlanmıştır. Daha fazla insanın görmesi beklenen ve istenen illerin, henüz yerli halkı haricinde bilinmeyen özellikleri var ve sabırla keşfedilmeyi bekliyor.
Zonguldak Gezilecek Yerler

Bölgenin İstanbul ve Ankara’dan en kolay ulaşılabilecek olan ilidir. Plajları genel olarak Karadeniz özellikleri taşıyor. Çok ince kumlu plaj bulmak zor, daha çok taşlı ve bitki örtüsü yoğun görünüyor. Bir istisna haricinde; Filyos. Sadece Batı Karadeniz değil, belki de tüm Karadeniz plajlarının en görülesi yeri olabilir. Geniş, ferah ve aktivitelerle dolu
Zonguldak’ın Neyi Meşhur
Zonguldak, doğası kadar kültürüyle de görülmesi gereken bir şehir. Yemek konusunda çok gelişmiş. Pidesi meşhurdur. Özellikle Ereğli pidesi olarak tanının bu lezzet, mutlaka tadılmalı. Odun fırınında ve yakın çevreden edinilen hammaddelerle yapıldığından, benzersiz lezzetler sunar.
Beyaz baklava duymuş muydunuz? Sanayi tipi olmayan özel yufkası ve içine katılan bol bol ceviziyle, mutlaka tadılması gereken özel bir tatlı. Devrek bölgesine ait olan bu tatlı, özel pişirme yöntemi sayesinde, kızarmış olmadığı halde, çıtırlığı ile dikkat çeker.
Karabük Gezilecek Yerler
Karabük denize sınırı olmamasına rağmen, sunduğu aşırı güzel kanyonlar ve tarihi bölgelerle, mutlaka görülesi bir il. Safranbolu, tarihi konutları ve bozulmadan günümüze ulaşmış ticarethaneleri ile vaktin nasıl geçtiğini unutturacak size. Batı Karadeniz illeri arasında, en iyi tarih koruması ve turizm tanıtımı yapılmış il olabilir.
Safranbolu Yöresel Yiyecekler

Nesli tükenmek üzereyken, kalkınma ajansının çalışmalarıyla yeniden üretimi canlandırılan safran, bölgenin en önemli endemik bitkisidir. Safran, Safranbolu çarşısında gezerken hemen dikkatinizi çekecektir. Safranlı ve tamamen bölgeye özgü içecekler olduğu gibi, safranlı lokum mutlaka tadılmalı ve giderken de tanıdıklar için birkaç kutu alınmalı.
Bartın Gezilecek Yerler
Diğer iki ile nazaran daha keşfedilmeyi bekleyen çok güzelliklere sahiptir. Bartın halkının sıcaklığı, ile vardığınız an size kendini hissettirir. Amasra, Batı Karadeniz içinde, en kendine has olan bölge olmalı. İstanbul ve Ankara’dan gelip burada yazlık alan çok fazla insan olduğundan, tüm resmi tatillerde bölgenin nüfusu 3-4 katına çıkar. Burayı görmek için en uygun zaman, resmi tatil olmayan hafta içi günler olabilir. Amasra’nın kendi plajı da çok güzel olmasına rağmen, Çakraz ve Bozköy plajları, bu zamanlarda son derece yalnız ve sakindir. Amasra’ya gidip de henüz denizden getirilmiş olan balıklardan ve muhteşem salatadan yemeden dönülmez.

0 Comments


Leave a Comment